YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un  katılımı ile gerçekleşen “Yeni Kosgeb Yeni Vizyon” temalı bilgilendirme toplantısı Atatürk Üniversitesi Teknokent Konferans Salonu’nda yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer  Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, Erzurum milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın açılış konuşmaları ile başlayan programa Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker, KOSGEB yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler, siyasetçiler ve ilimizdeki sanayiciler katıldı.

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt`a yeni görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlayan  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer  Çomaklı: "Sayın Uzkurt`un sahip olduğu deneyimle, KOSGEB`in üniversitelerde daha aktif rol alacağı, bilim ve teknolojiye yönelik daha kapsamlı destek programlarının düzenlenmesine vesile olacağına olan inancımız sonsuzdur. Hızla değişen dünya ve ülke koşulları, küresel rekabet, bilgi ekonomisine yöneliş ve  Türkiye`nin 2023, 2071 gibi uzak geleceği inşa etme vizyonu çerçevesinde, ülkemiz yükseköğretim sistemine çok önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yakın tarihte yasalaşan "Üretim Reform Paketi" bunun en önemli kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

Ülkemizin, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer aldığını söyleyen Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, küresel rekabetten inovasyona kadar birçok alanda uluslararası sıralamalarda ülke olarak hak edilen yerlere gelme çabasında olduğumuzu ifade etti. Yaylalı: “Ülkemizin 2023 vizyonunda 2 trilyon dolar milli geliri olan ve 500 milyar dolar ihracatı olan dünyanın en büyük 10 ekonominden biri olmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşabilmek için ülkemizin sanayi üretimindeki teknolojiyi kullanma hedeflerini üst seviyeye çıkarması lazım. Bu hedeflere ulaştığımızda dünyayla rekabet edebilen ve bölgenin lideri bir ülke olabiliriz” dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ise, Türkiye’nin son 15 yılda birçok sektörde olduğu gibi özellikle otomotiv sektöründe de üreten ve ihraç eden bir ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek ülkemizin ticari araç üretiminde Avrupa’da birinci olduğunu söyledi. Teknoloji üretiminde üniversite ve TEKNOKENT’lerin önemli bir yeri olduğunu söyleyen Ilıcalı: “Tarım hayvancılığı, bilişim, hizmet ve kış turizmi Erzurum için önem arz eden konular. Bu sektörlere önem verip yatırım yaparak kalkınmamızı gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, programda yaptığı konuşmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi`nin (KOSGEB) yeni vizyonunu tanıttı. Prof. Dr. Cevahir Uzkurt: "Yakın zamanda 2 ayrı destek programını KOBİ`lerin hizmetine sunacağız.  Birincisi;  Türkiye`deki AR-GE sonucunda ortaya çıkan yenilikçi projelerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak KOBİ tekno yatırım programı, diğeri de; yurt dışından ithal ettiğimiz ara ürünlerin yerli ve milli üretimini destekleyecek bir destek programıdır." dedi.

Programın ardından Rektör Çomaklı ve ATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Sadeler, KOSGEB Başkanı Uzkurt ve diğer konuklara TEKNOKENT’te faaliyet gösteren şirketleri gezdirdi.

  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON
  • YENİ KOSGEB, YENİ VİZYON