Öğrencilere Kariyer Yolunda ATA Teknokent Anlatıldı

Çağın ve iş dünyasının değişen koşulları doğrultusunda, kariyer hedeflerini belirlemeleri, donanımlı bir altyapıya kavuşmaları ve bu bağlamda bilgi, beceri ve tecrübe edinmeleri konularında öğrenci ve mezunlarına yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyen ATA KARMER son olarak ATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ayhan ÇELİK’i çevrim içi ortamda misafir etti.

Moderatörlüğü KARMER Müdürü Doç. Dr. Neslihan Kulözü UZUNBOY tarafından yapılan söyleşiye konuşmacı olarak katılan ATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ayhan ÇELİK; Teknokentlerin girişimcilik ve inovasyon konusunda önemli bir potansiyelinin olduğunu belirterek Teknokentlerin tanımı ve görevleri hakkında bilgi verdi. 

Bilginin teknolojiye dönüşümünde ve sanayi ile üniversite iş birliğinde Teknokentlerin kilit rol oynadığını kaydeden Çelik, Teknokentlerin bölgenin kalkınmasında ve gelişmesinde etkili olduğunu söyledi. Doğu Anadolu Bölgesinin inovasyon ve girişimcilik merkezi haline gelmesi yönünde yoğun gayret gösterdiklerini belirten Çelik: “Bu kapsamda Doğu Anadolu Bölgesindeki şehirlere ATA Teknokent’e bağlı olan girişimcilik ve inovasyon merkezi kurmayı planlıyoruz. Aynı zamanda ATA Teknokent olarak öğrencilere, akademisyenlere ve firmalara; Ar-Ge, prototip geliştirme ve patent araştırmaları yapmalarına olanak tanıyor, üniversitenin tüm teknik, bilimsel ve akademik imkanlarından faydalanmalarını sağlıyor, ilgili alanlarda ücretsiz olarak eğitimler veriyoruz” dedi.

“100’ün Üzerinde Öğrencimiz Teknofest’e Hazırlanıyor”

Atatürk Üniversiteli öğrencilerin Teknofest’e hazırlandığını ve 27 alanda müracaatlarının yapıldığını belirten Çelik, projelerin ve başvuruların çeşitli şirketler ile fon kuruluşları tarafından desteklendiğinin altını çizdi. ATA İnovasyon Merkezi’nde öğrencilere sertifikalı eğitimler verildiğini ve buraya taleplerinin çok fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çelik ayrıca öğrencilere Teknokentteki firmalarda staj yapma imkanı sunduklarını belirtti. Çelik; Yüksek Lisans Öğrencileri için laboratuvar kurulacağını ve yüksek lisans ve doktora tezi çalışmalarının burada yapılmasını sağlayacağını ifade etti. Programın kapanışında Çelik; öğrencilere  Teknokentin kapılarının her zaman açık olduğunu belirterek öğrencilerin Teknokenti gezip        görmelerini istedi.

  • Öğrencilere Kariyer Yolunda ATA Teknokent Anlatıldı